Crumbs of My Life

Mano gyvenimo trupinių mozaika

www.ly5v.eu and www.ly3kb.eu

Contest Call LY5V
Lithuanian Amateur Radio Station
Get Adobe Flash player

Paklydimai (dar keli gyvenimo trupiniai)

  Jei skaitėte skyrelį "Apie mane" tai žinote kad pagrindinis mano užsiėmimas namuose laisvalaikiu yra vejų šienavimas, vienos kitos lysvės apkaupimas su traktoriuku, ir kiti smulkūs darbeliai. Nesu "ūkio žmogus". Vejas šienauti reikia ne kasdien, be to ne su dalgiu jas šienauju, o turiu tam skirtą techniką, o žiemą ir taip atostogos, nebent sniegą kur pakasti, tai prisigalvoju laisvalaikiu visokių niekų.

  Savo gyvenime netapau nei lakūnu nei sklandytoju, tačiau niekada nepraleidžiu progos įsiprašyti su fotoaparatu į kokį nors pasitaikiusį orlaivį. Aerodromas prie pat namų, už 100 metrų. Na gal daugeliui patinka lektuvai, tik galbūt skraidyt jais ne visi mėgsta. Pasakysiu reklamos žodžiais: patinka kai veža. Na gal čia tiktų "kai skraidina". Tame matau kelis pliusus. Orlaivio eksploatacija brangi, o aš jo neturiu, nekainuoja. Be to man orlaivis kažkuo panašus į sovietinių laikų mano vaikystėje turėtus motorini dviratį ar mopedą: tris penktadalius jam skirto laiko remontuoji, krapštaisi po geležis, daužai nagus, vieną penktadalį laiko stumdai ir vieną penktadalį laiko skrendi. Man patinka tik ta penktoji dalis. Gal todėl ir "patinka kai veža". Dar... kai sėdi keleivio sėdynėje visą skrydžio laiką gali skirti fotografavimui.

  Kitas gyvenimo nuopolis yra kompiuteriniai žaidimai. Prieš keletą metų atsiradus greitam internetui užkliuvau už taip vadinamo MMORPG. Angliškas terminas (Massive multiplayer online role-playing game) ir net nelabai galiu tiksliai išverst į lietuvių kalbą. Net nesistengsiu. Ko gero tai panašu į filmą "Avataras". Tik čia kompiuterio pagalba įsijungi į virtualų, fantastinį, mistišką, pilną tiek dirbtinio intelekto valdomos, tiek tokių pat žaidėjų valdomos gyvybės pasaulį. Nežinau kas dėl to kaltas, gal sovietinės vaikystės mediniai žaislai, o gal fantazijos realizavimas virtualiame pasaulyje, bet aš tame MMORPG užkliuvau kaip reikalas. Iš pradžių MU-Online, vėliau Lineage2, World of Warcraft ir dabar jau para metų Aion ir World of Tanks. Su Lineage2 žaidimu išviso rimtas reikalas buvo. Gerai kad tai jau praeitis. Subūriau programuotojų ir šiaip entuziastų komandą, gavom paramą iš rimtų organizacijų ir dėdžių, kurie taip pat neabejingi tokiems žaidimams ir įkūrėm vaikų ir jaunimo laisvalaikio užimtumo projektą "Avalonas". Skamba gražiai. Realiai tai buvo "Lineage2" žaidimo serveris ir jo komanda. Patiems be galo buvo įdomu žaist, tad sukūrėm pasaulį kuriame patys buvom ir projekto administratoriai ir, ką jau čia slėpt, paprasti žaidėjai. Daug nervų ir sveikatos suėdė tas reikalas, tačiau jis veikė kelis metus ir buvo įdomu. Aione ir World of Tanks žaidimuose esu paprastas žaidėjas. Žaidžiame oficialiuose Europos serveriuose ir, kiek leidžia sugebėjimai ir jėgos, kapstomės tuose virtualiuose pasauliuose. Laiką leidžiam tobulindami savo personažų ir savo pačių įgūdžius, bendraujam tarpusavyje, kartais gaunam į kailį nuo tokių pat kaip mes, kartais ir patys duodam grąžos. Ir negalvokit kad tie žaidimai tik vaikų užsiėmimas. Vyresnio amžiaus, tokių kaip aš (50+) gal nėra labai daug, tačiau 30-40 metų amžiaus žaidėju tikrai yra koks trečdalis ar ketvirtadalis. Didioji dalis MMORPG žaidėjų (maždaug pusė visų) yra 18-30 metų amžiaus ir tik nedidelė dalis yra vaikai ir paaugliai iki 18. Jaunajai kartai neužtenka kantrybės, o dažnai ir interesai ne tie, kad žaist metų metus besitęsiančius žaidimus. Jiems reikia greit ir visko iškart. Žaist dvi savaites vien tam kad "atsirakint" geresnį tanko modulį ar susirinkt materijas geresnių šarvų gamybai patikėkit ne vaikų užsiėmimas ir ne vaikų kantrybei tai. Ir jei neturit šios ligos (žaisti žaidimus) tai nė nebandykit, nes pagaut "kablį į nugarą" labai greit galima, o visą tai mest nėra lengva. Savotiškas virtualus narkotikas.

  Apie mėgėjišką radiją atskira kalba ir apie radijomėgėjystę papasakosiu atskirai (Mėgėjiškas radijas ir LY3KB radijo mėgėjiškas tinklapis). Čia norėčiau papasakot apie kraštutinumus tame reikale ir kaip tai susiję su mano paklydimais. Viskas vyko dar iki įklimpstant į MMORPG. Susidomėjau radijo mėgėjiška diplomine programa "Worked all Lithuania" (WAL). Viso to esmė ta kad Lietuvos teritorija padalinta į maždaug 10x15km beveik stačiakampius "skverus" ar "sklypus" (dalinta į 10x10 geografinių minučių pagal meridianus ir lygegretes, tai to "sklypo" forma artimesnė trapecijai). Tų langelių ant Lietuvos žemėlapio gavosi 394. Didžioji dalis jų pilnai dengia Lietuvos teritoriją. Pasienio ruožuose dažniausiai dalis "skvero" yra Lietuvoje, dalis kaimyninėje valstybėje ar jūroje. Ir tik 8 tokie skverai Lietuvos teritorijoje turi vos kelis šimtus kvadratinių metrų. Likusi skvero dalis pas kaimynus ar jūroje. Radijo mėgėjai sugalvojo kad reikia pravesti bent vieną radijo ryšį iš to skvero ir kas surinks 100, 200, 300 ar net visus 394 bus apdovanotas diplomais ar net atminimo lenta. Į lietuvišką eterį pasipylė iš tų skverų dirbančių radijo stočių ir juos gaudančių medžiotojų šaukiniai. Į skverus kuriuose nėra aktyvių radijo mėgėjų buvo organizuojamos ekspedicijos su mobiliomis ar portabiliomis stotimis. Štai į tokia avantiūrą įklimpęs buvau ir aš. Keletą metų su kolegomis radistais minėm kaimų gruntkelius ir šunkelių molį kad ir patiems pravest ryšį iš atokesnių kampelių ir kitiems duot galimybę pravesti radijo ryšį su tuo skveru. Ačiū tiems žmonėms kas tuo metu dalyvavo tame WAL projekte ir žmonėms bei organizacijoms parėmusiems mus technika, finansais, ar tiesiog nesukiojusiems piršto apie smilkinį, o priėmusiems mūsų iniciatyvą pritarimu ar geru žodžiu.

  Dar vienas beveik doras "paklydimas" yra kompiuteriai. Iš pradžių tai buvo tik hobis, nuo 2004 balandžio 13d tai tapo ir pragyvenimo šaltiniu. Dabartinis mano darbas su kompiuterine telemechanika ir terminalų valdymu neatskiriamas nuo šios "dėžės". Pirmą kompiuterį, telpantį ant stalo, pamačiau baigdamas institutą 1984ais. Tas technikos stebūklas pas mus puslaidininkių laboratorijoje skaičiavo auginamų "Jodo Stibio Seleno" kristalų parametrus. Na kaip sakant, buvo skaitmeninės eros pradžia. Ir va būtent tada pirmą kartą žaidžiau juo. Matriciniame ekrane "smauglys" gaudė "triušiukus" (šviečiantys kryžiukai ekrane) ir prarijęs pailgėdavo. Visiems iki skausmo atsibodęs žaidimas seno tipo mobiliuose telefonuose. O tada tai buvo jėga, nes tai buvo pirmas kompiuterinis žaidimas. Veliau, po kelių metų, kolegos Zigmo padedamas susirinkau vadinama "Pentagon" tipo kompiuterį su Z80 procesoriumi. Ir vėl žaidimai, ir nuo televizoriaus spinduliavimo paraudusios akys ar net veidas. Nereikejo nė soliariumo, sovietiniai spalvoti televizoriai savo spinduliuote iš arti apšvitindavo veidą kad net oda lupdavosi. Pirmąjį personalinį kompiuterį pirkau jau surinktą, o visus kitus komplektuodavausi pats ir dar pabandydavau paturbinęs išspausti viską ką ta sistema gali. Ir šiandien, net jei užsakytas dalis sudeda į krūvą ir išbando garantiją pirktiems komponentams duodanti firma, prgraminę įrangą susidedu tik pats ir tik tokią kuri man reikalinga. Žinau savo poreikius ir turiu savo tvarką visam procesui. Užtat kompiuteriai veikia be problemų ir taip kaip aš noriu. Bet čia tik namuose, darbe savivaliauti niekas neleidžia. Kiekvienas dirbame savo darbą.


Solar Data/Conditions

Last activities


CQ WW DX 2013 SSB

Oct 26, 2013 - Call LY5V

105 QSO (LP, 20m band)

143 QSO points

Mult 58

Total: 8294

Software: CG Log 2.64.4b

IC737, Dipole (Inv. V), 7m Up Gr.

Club: Kaunas University of Technology Radio Club

Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas