MONTAŽINIŲ PLOKŠČIŲ GAMYBA LAZERINIO

SPAUSDINTUVO PAGALBA

Namų sąlygomis spausdintines montažines plokštes galima pasigaminti (suformuoti takelius ant varinio sluoksnio paviršiaus) šiais būdais:

 

“Lazerinio spausdintuvo ir lygintuvo” technologija plačiai naudojama ir pagrindiniai proceso etapai nelabai keičiasi nuo kitų, technologiją naudojančių praktikos. Šio metodo privalumu galima laikyti jo paprastumą, nereikia didelių išlaidų, specialių chemikalų, lempų švitinimo ir kt. Jeigu reikalinga pagaminti montažinę plokštę su SMD korpusais ir dar mažesniais, kuriems reikia  labai plonų takelių ir tarpų tarp jų, reikėtų  rinktis fotorezisto metodą. Kol dar man neteko nieko super miniatiūrinio gaminti, tai mane pilnai tenkina “lygintuvo” metodas. Visų pirma, reikia turėti kompiuterinį būsimos plokštės atvaizdą. Tam tikslui yra daug programų, su kuriomis galima projektuoti plokštę.Galima paminėti: Eagle, Diptrace, ExpressPCB, Slayot, įvairūs PCADai ir kitokios- kiekvienam pagal poreikius ir norus. Paprastai nepriklausomai nuo naudojamos programos, projektuodamas plokštę laikausi tokio principo, kad prieš akis matau plokštę iš detalių pusės, o takelius piešiu tarytum plokštė būtų peršviečiama. Todėl spausdinat nebereikia burti su veidrodiniu plokštės atvaizdu. Taigi trumpai apie patį procesą…

  Spaudinio paruošimas.  Šio metodo pritaikymo sėkmė labiausiai priklauso nuo pasirinkto popieriaus. Geriausius rezultatus pavyko pasiekti naudojant kreidinį popierių ir sakyčiau, kad labiau tinka plonesnis popierius. Teko bandyti ir blizgantį fotopopierių, skirtą lazeriniam spausdintuvui, tačiau takeliai vietomis atšokinėdavo. Kreidinio popieriaus prisirinkau iš įvairių parodų- juk ant jo paprastai spausdinami reklaminiai prospektai. Kol dar jo atsargos nepasibaigė spausdinu ant tokio, kurio viena pusė balta. Kiti, kiek žinau, spausdina ant žurnalų viršelių ir panašaus kreidinio popieriaus, kurio paviršius nėra baltas. Aš nebandžiau. Paprastai atsispausdinu du piešinio egzempliorius, nes vis tik kartais pavyksta padaryti broką, todėl  turėdamas rezervinį piešinį operatyviai galiu prilyginti iš naujo. Spausdintuvas turėtų būti nustatytas didžiausiai spausdinio kokybei, nes tada ant kreidinio popieriaus patenka maksimalus lazerinio spausdintuvo dažančių miltelių kiekis.

  Spausdintos plokštės paviršiaus paruošimas. Atkirpus reikiamų matmenų stiklo tekstolito  plokštę su nedidele kelių milimetrų atsarga, kurios gali prireikti šiek tiek kreivai uždėjus ruošinį ant plokštės ir  nuvalome vario sluoksnį šveičiamo popieriaus pagalba. Geriausias rezultatas buvo pasiektas naudojant apie 240 rupumo popierių, plokštės paviršius tampa tarytum šiek tiek pašiauštas, į kurio mikro griovelius geriau įsiskverbia spausdintuvo milteliai. Smulkesniu popieriumi valant vario foliją,  paviršius būna lygesnis, todėl galima teigti ,kad piešinys lengviau gali atšokti. Po nušveitimo reikalinga kruopščiai folijos paviršių nuvalyti nuo susidariusių vario miltelių. Vieni valo su acetonu, kiti plauna su šveičiamaisiais milteliais skirtais buičiai ir po to kruopščiai nuplauna su vandeniu. Kiek teko bandyti- rezultatai panašūs.

   Piešinio perkėlimas. Ant storesnio žurnalo dedu plokštę, popierių su montažinės plokštės atvaizdu nukreiptu į folijos pusę dedu ant viršaus, ir dar kelis ant viršaus popieriaus lapus. Visą šį "buterbrodą" lyginu  įkaitintu tarp II-III padėčių lygintuvu. Iš pradžių lygintuvą prispaudžiu plokštuma į "buterbrodą" ir palaikau stipriai prispaudęs apie 30 sekundžių. Po to kokią minutę lyginu vėl plokštuma, ir dar kokią minutę lyginu lygintuvo briauna. Žinoma, galima daryti įvairius eksperimentus su lyginimo trukme, lygintuvo temperatūra ir panašiai. Kadangi  rezultatas mane tenkina, tai aš apsistojau ties šiuo variantu.

   Baigiamasis etapas. Atvėsus plokštei ir sukietėjus takelių paviršiui belieka pašalinti prilipusį popierių. Paprastai įmetu ją į šiltą vandenį ir per kelias minutes atmirkęs popierius atkrenta. Popieriaus likučius su pirštų galiukais nutrinu nuo plokštės. Galima drąsiai tai daryti -takeliai laikosi labai stipriai. Ir štai mūsų gaminys paruoštas ėsdinimui. Po kurio dengiamąjį sluoksnį pašalinu smulkaus švitrinio popieriaus ir acetono pagalba. Belieka takelius padengti fliusu, po to lydmetaliu lituoklio ar karšto oro stotelės pagalba. Įkernuoju būsimų skylučių vietas ir reikiamo diametro grąžtu pragręžiu skylutes. Paskutinis žingsnis- plokštės pakraščių nulyginimas. Tai ir viskas.